Themra Epimedyumlu Macun Ürün Görseli

Sağlıklı Sperm İçin Neler Yapılmalı?

Sıcak havalar cinsel hayatı da kötü etkiliyor

Sağlıklı Sperm İçin 7 İpucu

Genel Bakış

Siz ve eşiniz bebek sahibi olmaya çalışıyorsa, hamilelik şansınızı artırmak için sperm sayısını nasıl artıracağınız hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Doğurganlık için sağlıklı bir sperm sayısı gereklidir.

 

Hamilelik yaşanması için yalnızca bir sperm ve bir yumurta gerekir, bu yüzden sperm neden önemlidir? Kısacası, başarılı bir hamilelik oranını arttırır. Bir erkek bir erkeğe boşalırsa, bir sperm semende daha fazla sperm olursa, bir spermin erişeceği ve bir yumurtanın içine yerleşeceği ihtimali artar.

 

Normal meni, mililitrede 40 milyon ila 300 milyon sperm içerir . Düşük bir sperm sayısı, mililitrede 10 ila 20 milyon sperm arasındadır. Sperm sağlıklıysa mililitrede 20 milyon sperm gebelik için yeterli olabilir.

 

Sperm sayısını ve sperm sağlığını iyileştirmek için yapabileceğiniz yedi şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

 

KILO VERMEK

  1. Kilo ver

Kilolu olmanız durumunda kilo vermek, sperm sayısını artırmak için yapabileceğiniz tek etkili şeylerden biridir. Çalışmalar kilo kaybının semen hacmini, konsantrasyonu ve hareketliliği yanı sıra genel sperm sağlığını önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir. Sperm sayısındaki değişiklikler, vücut kütle indeksi daha yüksek olan erkekler arasında en belirgin olarak bulunmuştur ; bu nedenle, eğer kaybedecek miktarda kilo varsa, küçük bir kilo kaybetmek bile yardımcı olabilir.

 

Kilo verme hedeflerinizi gerçekleştirmek için, başlamanıza yardımcı olabilecek bir doktora danışın. Geliştirilebilecek herhangi bir beslenme alışkanlığını değiştirmek için bir beslenme uzmanıyla randevu ayarlamak isteyebilirsiniz. Bir eğitici veya başka egzersiz programıyla çalışmak da yardımcı olabilir.

 

EGZERSIZ

  1. Egzersiz

Kilo vermeniz, aktif kalmanız ve sağlıklı bir yaşam tarzına yön vermeniz bile sperm sayısınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bir çalışma , halter ve dış mekan egzersizi, egzersizin diğer türlerinden daha fazla sperm sağlığına yardımcı olabileceğini buldu. Bu tür faaliyetleri rutininize dahil etmeyi düşünün. Egzersiz ayrıca sperm sağlığınız için ilave fayda sağlayabilecek kilo vermenize veya kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

 

VITAMINLER

  1. Vitaminlerinizi alın

Vitaminler D, C, E ve CoQ10 gibi bazı vitamin türleri, sperm sağlığı için önemlidir.

 

Bir çalışma , her gün 1,000 mg C vitamini alarak erkeklerdeki sperm konsantrasyonuna ve hareketliliğine yardımcı olabileceğini gösterdi. Genel sperm sayısı artmaz, ancak sperm daha yoğunlaşabilir ve daha verimli hareket edebilir. Bu, başarıyla tasarlanma şansınızı artırabilir.

 

Bir başka çalışmada , erkeğin düşük D vitamini seviyesine sahip olduğu çiftler arasında gebeliğin oranlarının daha düşük olduğu kaydedildi. Bu vitamin ve doğurganlık arasındaki ilişkiyi anlamak için daha fazla araştırma gerekiyor ancak bir korelasyon var gibi görünüyor.

 

D vitamini düzeylerini test etme konusunda doktorunuzla konuşun. Bunu basit bir kan testi ile yapabilirsiniz.

 

Devamını oku: Testosteron seviyeleri için otlar, vitaminler ve takviyeler »

 

MADDE KÖTÜYE KULLANIMI ÖNLEMEK

  1. Madde bağımlılığından kaçının

Düşük sperm sayısı ve sağlıksız sperm öyküsü olan insanlarla bağlantılıdır :

 

ağır içecek, günde iki veya daha fazla alkollü içecek içmek olarak tanımlanır

tütün kullanımı her çeşit

kokain ve anabolik steroidler de dahil olmak üzere yasadışı uyuşturucu kullanımı

Bu maddelerin herhangi birini kullanırsanız ve bıraksanızın sorunu vardır, doktorunuzla konuşun. Bağımlılığı yönetmek ve tedavi etmek için program önerebilirler.

 

 

TOKSINLERDEN KAÇININ

  1. Ortamı kontrol edin

Aşağıdakilere maruz kaldıysanız giysilerinizi değiştirin ve mümkün olduğunca çabuk duş almayı düşünün:

 

madenler

çözücüler

Tarım ilacı

boya sıyırıcıları

degreasers

su bazlı yapıştırıcılar veya boyalar

diğer endokrin bozucular

Bu toksinler sperm sayısını etkileyebilir. Bir hobiden dolayı bunlardan herhangi birine maruz kalırsanız, başarıyla tasarlandıktan sonra hobinizi beklemeyi düşünün.

 

Sizi aşırı ısıya veya radyasyona maruz bırakan işler veya aşırı hareketli bir iş sperm sayısını da etkileyebilir .

 

 

BISIKLET

  1. Bisikletinizi kontrol ettirin

Bisiklet, düşük sperm sayısıyla ilişkili olabilir. Bisiklet süresinin haftada beş saatten daha fazla olması sperm konsantrasyonunun düşük olması ile ilişkilidir. Bisikletin uygun şekilde oturtulması yardımcı olabilir.

 

PAMUK BOKSERLER

  1. Gevşek, pamuklu boksörler giyin

Sperminizi yeterli sıcaklıkta tutmak ve skrotuma bol miktarda hava akışı sağlamak, sağlıklı sperm için doğru ortamı geliştirmeye yardımcı olabilir. Boksörlerinizde rahat hissetmiyorsanız, sentetik giysiler yerine pamuklu kıyafetler seçin. Bu hava akışını ve sıcaklığını kontrol etmeye hala yardımcı olacaktır.

 

SAĞLIKLI SPERM

Sağlıklı sperm

Gebe kalmaya çalışırken önemli olan tek şey sperm sayımı değildir. Ayrıca genel olarak sağlıklı bir sperm elde etmek istiyorsunuz.

 

Bir erkeğin üreme sağlığı spermin üç yönüyle tanımlanır:

 

bireysel spermlerin sağlığı

sperm miktarı veya konsantrasyonu

genel spermin hacmi

Bazı bulgular erkeklerin sperm kalitesinin düştüğünü göstermektedir. Doktorlar bunun neden olduğunu tamamen bilmiyorlar, ancak yaşam tarzı ve beslenme rol oynayabilir.

 

 

SPERM SAYISI VE IVF

Sperm sayısı IVF başarısını etkiler mi?

Sperm sayısı, in vitro fertilizasyon (IVF) gibi üreme teknolojisinin kullanımını da etkiler . Düşük bir sperm sayımı ile IVF’yi kullanırken elde ettiğiniz başarı, sperminizin sağlığına ve düşük faktörlerin düşük sperm sayısına neden olduğuna bağlı olacaktır. Erkek çok düşük bir sperm sayısına sahipse, sperm alternatif olarak intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu adı verilen bir süreçle doğrudan yumurta içine enjekte edilebilir.

 

Nasıl tasavvur ederseniz gidin, sperm sayısınızı iyileştirmek başarılı bir hamilelik şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

 

Daha fazla bilgi: Kadınlar ve erkekler için doğurganlık tedavi seçenekleri »

 

BIR DOKTORA GÖRÜN

Ne zaman bir doktor görmelisin

Gebe kalmaya çalışan çiftlere verilen ortak tavsiyeler, gebelikle sonuçlanmayan bir yıl boyunca korunmasız bir seks sonrası bir doktora görünmektir. Dişi eşi 35 yaşın üzerindeyse, altı ay boyunca korunmasız bir seks sonrası hamileliği olmayan bir doktora görün.

 

Bilinen bir mesleğe, hobinize veya daha düşük bir sperm sayısına bağlı tıbbi duruma sahipseniz, gebe kalmaya başlamadan önce en kısa sürede bir doktora danışmalısınız. Sağlıklı olduğunuzdan ve gebe kalmanızın önerildiğinden emin olmak için testler yapabilirler.

 

Devamını oku: Hamile kalmanız ne kadar sürüyor? »

 

Gebe kalma konusunda sorun yaşıyorsanız, doğurganlık uzmanı genellikle hem erkek hem de kadın üzerinde test yapacaktır. Bir kadın yumurta, yumurtalık ve rahim testine tabi tutulur. Bir adam semen analizi ve sperm sayımı için bir sperm örneği sağlayacaktır . Doktor, sperm sayısının çok düşük olup olmadığını belirlemek için numune başına sperm sayısını kontrol edecektir. Sümüğün hareket ettiği skrotum, kanallar ve tüplerdeki sorunları araştırmak için bir ultrason da yapılabilir.

 

GÖRÜNÜM

Görünüm

Düşük bir sperm sayısında gebelik elde etme başarısı sizin ve eşinizin bireysel sağlığına göre değişir. Bir aileye sahip olmak istediğinize karar verirseniz, evlat edinmeyi sürdürme, IVF’yi keşfetme veya akıl almaya çalışmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapma gibi birçok seçenek bulunmaktadır. İlk adımınız, gelecekiniz için bir plan yapmadan önce sperm sayısını ve diğer doğurganlık faktörlerini değerlendirmeye yardımcı olabilecek bir doktorla konuşmaktır.

 

 

S & C

Q & A: Boşalma sıklığı ve sperm sayısı

S:

Hangi koşullar sperm sayısını etkileyebilir?

 

C:

Konjenital bozukluk benzeri hormonal değişiklikler de dahil olmak üzere, bir kişinin sperm sayısını etkileyebilecek birçok şey vardır. Kabakulak gibi diğer edinilmiş hastalıkların da etkisi olabilir. Yasadışı uyuşturucular, alkol, bazı toksinler, sigara içmek ve kurşun ve cıva gibi ağır metallere maruz kalmak tümüyle sperm üretimini etkileyebilir. Karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığı gibi travma veya hastalıklar da faktörlerdir. Doğurganlık, testislerden sperm vermekle ilgili problemler olması durumunda etkilenebilir. Epididimis , vaz deferens ve prostat dahil olmak üzere testislerden herhangi birinde sorun doğurganlığı etkileyebilir. Ejakülat yanlış yönde ilerlediğinde retrograd boşalma, doğurganlığı düşürebilir, ancak mutlaka sperm sayısını azaltabilir.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )